Jan Lewandowski

Czy prawo Mojżeszowe nakazuje odciąć kobiecie rękę?

dodane: 2024-07-14
Apologetyczne omówienie tekstu z Pwt 25,11-12.

Istnieje w Starym Testamencie pewien tekst, który ateiści wytaczają przeciw Bogu Jahwe. Brzmi on w Biblii Tysiąlecia:


„Jeśli się bić będą mężczyźni, mężczyzna i jego brat, i zbliży się żona jednego z nich i - chcąc wyrwać męża z rąk bijącego - wyciągnie rękę i chwyci go za części wstydliwe, odetniesz jej rękę, nie będzie twe oko miało litości” (Pwt 25,11-12).


    Okazuje się jednak, że gdy zajrzymy do tekstu hebrajskiego, to w tekście tym nie pada słowo yad, które w języku hebrajskim jest stosowane najczęściej jako wyraz oznaczający „rękę”. W Pwt 25,11-12 pada natomiast słowo kaph, które jest już o wiele bardziej wieloznaczne i może oznaczać nawet włosy. Hebrajska forma czasownika qal, użyta w Pwt 25,12, ma łagodniejsze konotacje niż silniejsza, intensywna forma piel, oznaczająca „odciąć”. Ilekroć pojawia się on w tej łagodniejszej formie (por. Jr 9,26; 25,23; 49,32), tylekroć znaczy „przystrzyc, obciąć lub zgolić włosy”. Co ciekawe, ogolenie włosów - łącznie z łonowymi - było praktykowane w ramach kary w Babilonie i Sumerze, czyli wśród ówczesnych sąsiadów Izraela. Poniżające? A co powiedzieć o mężczyźnie, który stracił płodność w wyniku pochwycenia jego genitaliów przez kobietę w czasie bójki? To było dopiero poniżające w oczach współczesnej społeczności. Tym bardziej, że posiadanie potomstwa w starożytnej kulturze semickiej było wyznacznikiem prestiżu i statusu społecznego. Wystarczyło, że uwzględniliśmy kontekst historyczny danego nakazu i ateiści po raz kolejny wyszli na ignorantów.


    Warto jeszcze dodać, że prawa ówczesnych sąsiadów Izraela były dużo surowsze w stosunku do kobiet niż prawo Mojżeszowe. Prawa średnioasyryjskie, pochodzące z XII wieku przed Chrystusem, przewidywały karę odcięcia palca dla kobiety, która uszkodziła jądro mężczyzny w czasie kłótni. Jeśli uszkodziła oba jądra - wtedy prawo średnioasyryjskie nakazywało wyłupić jej oboje oczu.


PS Niniejszy tekst opracowałem na podstawie książki Paula Copana pt. Czy Bóg jest potworem? Zrozumieć Boga Starego Testamentu (Poznań 2023, s. 227-231). Książka ta jest świetną odpowiedzią na wszystkie znane autorowi zarzuty moralne wobec Boga Starego Testamentu, które są wytaczane przez współczesnych ateistów. Rzeczona książka Paula Copana ma ponad 450 stron. Już samo to świadczy o pracy, jaką autor włożył w opracowanie tej książki. Oczywiście zwyczajowo polecam tę publikację wszystkim tym, którzy są zainteresowani apologetyką chrześcijańską.


    Jan Lewandowski, lipiec 2024.
 

Zgłoś artykuł

Uwaga, w większości przypadków my nie udzielamy odpowiedzi na niniejsze wiadomości a w niektórych przypadkach nie czytamy ich w całości

Komentarze są zablokowane