Włodzimierz Bednarski

JW Broadcasting – telewizja internetowa Ciała Kierowniczego i jego krytyczne wypowiedzi o kaznodziejach telewizyjnych

dodane: 2023-06-05
Kiedyś oglądanie telewizji Świadkowie Jehowy uważali za stratę czasu. Lepiej było ten czas przeznaczyć na głoszenie "od domu do domu" o Królestwie Bożym założonym w niebie w roku 1914.. Dziś jest inaczej, pod warunkiem, że ogląda się telewizję Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy, to znaczy JW Broadcasting.

 

JW Broadcasting – telewizja internetowa Ciała Kierowniczego i jego krytyczne wypowiedzi o kaznodziejach telewizyjnych

 

         Na początku informujemy, że artykuł nasz składa się z następujących rozdziałów:

 

Telewizja w dawnych wypowiedziach i oczekiwaniach Towarzystwa Strażnica

Krytyka kaznodziejów telewizyjnych

Telewizja internetowa Świadków Jehowy i ich nowa forma wielbienia Boga

 

         W ostatnim rozdziale zamieszczamy też podrozdział pt. Strach Ciała Kierowniczego przed ‘telewizyjnymi odstępcami’ i osobami „krytycznie nastawionymi”.

 

Telewizja w dawnych wypowiedziach i oczekiwaniach Towarzystwa Strażnica

 

         Przez wiele lat Świadkowie Jehowy nie korzystali z telewizji do reklamowania siebie i swego nauczania. Owszem, radio było w przeszłości ich ważnym narzędziem (od 1922 r.; od 1924 r. własna radiostacja), ale telewizja miała być dopiero przyszłością.

         Zapowiadano nawet, że Abraham będzie przemawiał zarówno przez radio, jak i telewizję.

         Wydaje się, że w publikacjach Towarzystwa Strażnica telewizja wymieniona została po raz pierwszy dopiero w roku 1927 (w języku polskim w 1928 r.), jako potwierdzenie niewidzialnego powrotu Chrystusa datowanego na rok 1874. Miało to miejsce w książce pt. Stworzenie. W podobnym fragmencie w angielskiej publikacji pt. Harfa Boża, w edycjach z lat 1921-1927, telewizji jeszcze nie wymieniano. Natomiast w nowej wersji z roku 1928 już ją zamieszczono (s. 240). Polskie edycje z lat 1921-1930 nie zawierają tego tekstu. Oto fragment z polskiej edycji książki pt. Stworzenie:

 

„Aż w roku 1874, akurat z wtórą obecnością naszego Pana, powstała pierwsza organizacja robotnicza na świecie. Od tej chwili wprost cudownie światło zaczęło wzrastać; i wynalazki i odkrycia weszły w życie w szerokim zakresie, i są za liczne by je wszystkie tutaj wyliczać. Przytaczamy tylko główniejsze, jakie weszły w życie od roku 1874, które świadczą o wtórej obecności naszego Pana. Wynalazkami głównymi są: maszynki do dodawania, samoloty czyli aeroplany, glin, antyseptyczna chirurgja, sztuczne farby, samochody, machinalne zbiorniki pary, kolczasty drut, rowery, karborundum, ogniotrwałe kasy, celuloid, korespondencyjne szkoły, centryfugi, opis wnętrza Afryki, Boski Plan Wieków, elektrowozy, dynamit, elektryczne spoidła, automatyczne schody, gazolinowe motory, żniwiarki, świetlny gaz, indukcyjne motory, linotypy, maszynki do wyrabiania zapałek, monotypy, ruchome obrazy, kino aparaty, północny i południowy biegun, kanał panamski, pasteuryzacja, promienie Roentgena, sygnały kolejowe, maszyny do szycia trzewików, bezdymny proch, submaryny, rad, drapacze chmur, podziemna kolej, fonografy, telefony, maszyny do pisania, pneumatyczne maszyny do czyszczenia dywanów, telegraf bez drutu, radjo i telewiza” (Stworzenie 1928 [ang. 1927] s. 340-341).

 

         W roku 1929 pisano dodatkowo, że patriarchowie z Abrahamem i Izaakiem na czele „ogłaszać będą przepisy Boże i nauczać” poprzez telewizję:

 

„Pospolitem określeniem tego jest widzenie bez drutu; jednak telewizja lub widzenie na odległość oznacza widzenie zapomocą telegrafu z drutem i bez drutu. Czyż cud ten nie jest dalszym dowodem, że żyjemy w nowym świecie? (...) Za pomocą telewizji będziemy mogli widzieć okolice i zdarzenia z dalekiej odległości. Jednocześnie usłyszymy radjo, widząc przytem sceny, o których słyszymy lub mówcę, któremu się przysłuchujemy. Bezsprzecznie te cuda dane będą człowiekowi do użytku w złotym wieku, który teraz nastaje. Możemy sobie jasno wyobrazić, z jaką uwagą ludzie w wieku błogosławieństw słuchać i widzieć będą kiedy Abraham, Izaak i inni wierni mężowie Starego Testamentu, których Mesjasz ustanowi książętami na ziemi, ogłaszać będą przepisy Boże i nauczać ludzi chodzić drogą, prowadzącą do życia wiecznego i szczęścia” (Złoty Wiek 01.08 1929 s. 236-237 [ang. 23.01 1929 s. 273]).

 

         „Telewizja czyli patrzenie w dal

(...) Gdy dopiero osadzeni będą »książęta po wszystkiej ziemi«, aparaty te z pewnością w doskonałym stanie będą do ich dyspozycji dla kierowania sprawami ziemi. Wszystko stanie się w prosty i naturalny sposób” (Złoty Wiek 15.02 1932 s. 55 [ang. 13.05 1931 s. 518]).

 

         Telewizja maiła być objawem nowych czasów i błogosławieństw:

 

Stare i nowe czasy

(...) lecz nadszedł już czas zwrócić ludzkości na to uwagę, że wielki Stwórca zamierza wylać strumień błogosławieństw na ludzi. (...) Że ten czas już teraz nadchodzi, o tem, oprócz wielu innych dowodów w dziedzinie techniki, jak radjo, telewizja i t. p., świadczą również umieszczone [na drugiej stronie] trzy ilustracje, zapożyczone z naukowo-technicznego czasopisma »Koral« (...) Polityka, idąca ręka w rękę z duchowieństwem (co od dawna było przeszkodą prawdziwego postępu, jak dowodzi historja), ustanowiła urzędy kontroli i cenzury, by przeszkodzić temu, ażeby ludzkość przez radjo lub telewizję nie dowiedziała się pełnej prawdy o cudownych rzeczach, które Stwórca przygotował dla ludzkości. Lecz już nie długo zatrzymają oni swą grabież” (Złoty Wiek 15.07 1930 s. 211).

 

         Według Towarzystwa Strażnica czymś w rodzaju telewizji posłużył się również Jezus, gdy „widział” Natanaela (J 1:48):

 

„On widział go swymi naturalnymi oczami, kiedy Natanael oddalił się od innych, by modlić się o kierownictwo, co oznacza, że dzięki służbie aniołów dokonał się cud, czynność telewizyjna została dokonana dwa tysiące lat wcześniej, dzięki której Jezus zobaczył go niezależnie od tego, gdzie on sam się znajdował w danej chwili. W każdym razie rozpoznanie było kompletne, zgodnie z wolą Jehowy Boga...” (ang. Złoty Wiek 04.12 1935 s. 157).

 

         Później przez wiele lat Świadkowie Jehowy prawie nie pisali o telewizji, z której usług korzystali, a swoją radiostację sprzedali w roku 1957:

 

„Chociaż do rozprzestrzeniania nowiny o Królestwie Świadkowie Jehowy korzystają czasem z usług radia i telewizji, zdają sobie sprawę, że osobiste rozmowy z ludźmi w ich domach są o wiele skuteczniejsze, gdyż umożliwiają odpowiadanie na pytania domowników oraz wyszukiwanie osób godnych przedstawienia im orędzia biblijnego (Mat. 10:11). Między innymi właśnie dlatego Towarzystwo Strażnica sprzedało w roku 1957 stację radiową WBBR w Nowym Jorku” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 572).

 

         Z czasem Świadkowie Jehowy w swych publikacjach zaczęli krytykować i atakować kaznodziejów telewizyjnych, najczęściej protestanckich. O tym piszemy w kolejnym rozdziale.

 

Krytyka kaznodziejów telewizyjnych

 

Ciało Kierownicze Świadków Jehowy w latach 80., 90. XX wieku i jeszcze po roku 2000 opublikowało wiele zarzutów przeciwko kaznodziejom telewizyjnym. Zapewne nikt nie lubi konkurencji, a to gremium pozazdrościło pastorom i księżom ‘zdominowania’ telewizji. Ciekawe, że przed rokiem 1980 nie sposób znaleźć w publikacjach Świadków Jehowy fragmentów skierowanych przeciwko omawianym kaznodziejom.

         Gdy przeanalizujemy wypowiedzi Ciała Kierowniczego, zauważymy, że wiele jego zarzutów można zastosować dziś właśnie do niego.

         Nasze komentarze do cytatów ograniczamy do minimum. Każdy sam może wyciągnąć wnioski z podobieństw dotyczących Ciała Kierowniczego i kaznodziejów telewizyjnych.

         Działalność telewizyjną Towarzystwa Strażnica, zapoczątkowaną w roku 2014, omawiamy w kolejnym rozdziale.

 

Przemowy kaznodziejów – czy takie wygłasza też Ciało Kierownicze?

 

„A skąd Jezus dowiedział się o tym wszystkim, czego nauczał? Dlaczego miał w służbie takie powodzenie? Czy przemawiał jak dzisiejsi telewizyjni kaznodzieje z przesadnie akcentowanym uczuciem, aby porwać za sobą słuchaczy? Nie! Cechowała go wielka prostota” (Strażnica Rok CVI [1985] Nr 10 s. 14).

 

„Wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie” – czy Ciało Kierownicze nie wykorzystuje wojny w Ukrainie w swoich naukach dotyczących bliskości Armagedonu?

 

„Tymczasem coraz więcej fundamentalistycznych kaznodziejów, teologów i ewangelizatorów telewizyjnych wyraża zadowolenie z takiego obrotu sprawy. Wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie pozornie potwierdza ich wstrząsające przepowiednie, jakoby już wkrótce w tamtym rejonie miał się rozegrać Armagedon! Przez podniesienie alarmu za pośrednictwem książek, wykładów i programów telewizyjnych zdołali zgromadzić wokół siebie sporo zwolenników” (Strażnica Rok CVI [1985] Nr 14 s. 2).

 

         Już w roku 2017 Ciało Kierownicze o Ukrainie napisało następująco:

 

„W ostatnim czasie tysiące Świadków Jehowy – mężczyzn, kobiet i dzieci – musiało uciekać ze wschodniej Ukrainy z powodu wojny i prześladowań. Niestety, niektórzy stracili życie. Ale większość została przyjęta przez braci z różnych części Ukrainy, a wielu innych – przez współwyznawców z Rosji. W obu krajach uchodźcy ci pozostają neutralni, bo nie chcą być »częścią świata«, i w dalszym ciągu gorliwie ‛oznajmiają dobrą nowinę’ (Jana 15:19; Dzieje 8:4)” (Strażnica maj 2017 s. 4).

 

         W roku 2022 na stronie internetowej Świadków Jehowy ukazały się kolejne artykuły o wojnie, w tym poniższy:

 

ZACHOWUJ CZUJNOŚĆ!

Religia a wojna na Ukrainie – co o tym mówi Biblia?” (artykuł 48).

https://www.jw.org/pl/biblioteka/serie/wiecej-tematow/religia-a-wojna-na-ukrainie/

 

Granie na uczuciach ludzi – czy tak działa też Ciało Kierownicze?

 

„Co prawda w USA daje się zauważyć spore zainteresowanie religią, gdyż kaznodziejom telewizyjnym i psychologom religijnym udaje się grać na uczuciach części społeczeństwa. Niedawno wszakże zdemaskowano i skompromitowano niektórych takich materialistycznie usposobionych szarlatanów” (Strażnica Nr 9, 1989 s. 5).

 

Pozazdrościli kaznodziejom telewizyjnym krociowych zarobków – czy Ciało Kierownicze nie pozazdrościło tego innym, zakładając telewizję?

 

„(...) przeszło 15 000 mieszkańców USA padło ofiarą pobożnych szalbierstw »hochsztaplerów z Biblią w ręku«. Pozazdrościli oni kaznodziejom telewizyjnym krociowych zarobków i tumanili ludzi, wykorzystując rosnące zainteresowanie programami o treści religijnej” (Przebudźcie się! Nr 7, 1990 s. 28).

 

„Człowiek bezprawia” noszący Rolexa – czy Ciało Kierownicze też żyje w luksusie i nosi takie zegarki?

 

Zdemaskowanie »człowieka bezprawia«”

(...) na przykład zamiłowanie do luksusu i rozwiązły tryb życia niektórych kaznodziejów telewizyjnych. Pewien współczesny autor ułożył tekst piosenki zatytułowanej: »Czy Jezus w telewizji nosiłby Rolexa?« – to znaczy zegarek za 10 000 dolarów” (Strażnica Nr 3, 1990 s. 5).

 

         Oglądający telewizję internetową JWBroadcasting zauważyli ekskluzywne zegarki, markowe garnitury i krawaty członków Ciała Kierowniczego. Ich apartamentów nie pokazuje się zwykłym głosicielom.

 

Łupienie swoich wiernych, zbijanie fortun i zakładanie imperiów – czy to robi też Ciało Kierownicze?

 

„W ich szeregach rozpleniła się obłuda. Jaskrawym tego przykładem są telewizyjni kaznodzieje sekt protestanckich – szarlatani obdzierający ze skóry swe owce i multimilionerzy zakładający dolarowe imperia” (Strażnica Nr 2, 1990 s. 18).

 

„W niczym nie przypominają niemoralnych kaznodziejów telewizyjnych, którzy zbijają fortuny, łupiąc swoich wiernych!” (Strażnica Nr 5, 1992 s. 13).

 

         Przykładowy tekst nawołujący do wpłacania pieniędzy, którymi później dysponuje Ciało Kierownicze:

 

Dar dla Jehowy (...) INNE FORMY WSPARCIA FINANSOWEGO

Przekazanie niektórych środków na ogólnoświatową działalność wymaga planowania i/lub zasięgnięcia porady prawnej. Może chodzić o:

testamenty i powiernictwa

nieruchomości, akcje, obligacje i ubezpieczenia

Jeśli chciałbyś wesprzeć naszą działalność w taki sposób, skontaktuj się z miejscowym Biurem Oddziału, korzystając z danych kontaktowych umieszczonych na donate.jw.org” (Chrześcijańskie życie i służba program zebrań listopad 2018 s. 7).

 

„Pokazujemy, że ‛pamiętamy o tych, którzy wśród nas przewodzą’, gdy wspominamy o członkach Ciała Kierowniczego w modlitwach (Efez. 6:18). Pomyśl o ich obowiązkach: przygotowują pokarm duchowy, nadzorują ogólnoświatowe dzieło głoszenia i zarządzają datkami. Bez wątpienia powinniśmy się za nich stale modlić” (Strażnica luty 2017 s. 28).

 

Trzeba tu uczciwie powiedzieć, że żaden kaznodzieja telewizyjny nie ma takiego wielkiego majątku, jakim zarządza Ciało Kierownicze, zwane „niewolnikiem wiernym i roztropnym”:

 

„‛Wierny niewolnik’ został ‛ustanowiony nad całym mieniem swego pana’. Obejmuje ono obiekty Biura Głównego w amerykańskim stanie Nowy Jork oraz 110 biur oddziałów rozsianych po całym świecie” (Strażnica Nr 2, 2001 s. 30).

 

„Ponadto Jezus Chrystus ustanowił niewolnika wiernego i roztropnego »nad całym swoim mieniem« – nad wszystkimi ziemskimi sprawami Królestwa (Mat. 24:47). Do tego mienia zaliczają się obiekty Biura Głównego Świadków Jehowy, a także biura oddziałów, Sale Zgromadzeń i Sale Królestwa na całym świecie. (...) Któż powierzyłby swój majątek komuś, komu by nie ufał?” (Strażnica 15.02 2009 s. 26).

 

         O rozbudowie imperium Ciała Kierowniczego w jego serwisie w roku 2022 napisano następująco:

 

„Jeżeli pozwolą na to warunki, to w roku służbowym 2021 zaplanowane są prace związane z 75 Biurami Tłumaczeń i ośrodkami szkoleń biblijnych. Będą kontynuowane duże prace remontowo-budowlane w 8 Biurach Oddziałów, w tym przy projekcie Ramapo w Biurze Głównym, a także przeprowadzki Biur Oddziałów w Argentynie i Włoszech. Oprócz tego potrzebujemy wybudować ponad 1000 nowych Sal Królestwa w miejscach, gdzie dotychczas ich nie było. Przeszło 6000 już istniejących miejsc zebrań trzeba zastąpić nowymi obiektami, a kolejne 4000 Sal Królestwa trzeba wyremontować”.

https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/502500203?q=%22potrzebujemy%20wybudowa%C4%87%20ponad%201000%20nowych%22&p=par&fbclid=IwAR2ocNduIpEJeeboP-tp5j1hiDYOsCk9TIJh5RPd1ydfTq0SOgSw-Amvf6Q

 

Czy wielu Świadków Jehowy nie odwraca się od tej religii z powodu tego, co robi Ciało Kierownicze?

 

„W niektórych krajach przyczyną odwracania się ludzi od religii jest także skandaliczne zachowanie chciwych, niemoralnych kaznodziejów telewizyjnych” (Strażnica Nr 3, 1991 s. 4).

 

Jeden z członków Ciała Kierowniczego tak wspomniał swoje dawne postępowanie:

 

Na wojnie ludzie dopuszczają się strasznych rzeczy. Nie byłem wyjątkiem. Ale bardzo mi pomaga rozmyślanie o moich dwóch ulubionych wersetach” (Strażnica 15.05 2015 s. 6).

 

         Czy członkowie Ciała Kierowniczego są chciwi?

         Ci, którzy oglądają ich filmy wiedzą, jak często nawołują oni by głosiciele byli szczodrzy w kwestii datków, wpłat na „donate”. Taki sam przekaz płynie do dzieci. Specjalnie dla nich opublikowano film pt. Bądź szczodry (pokazano w nim, jak dziecko rezygnuje z kupna loda, a zaoszczędzone pieniądze wrzuca do ‘skarbonki’ w Sali Królestwa):

https://www.jw.org/pl/biblioteka/materialy-wideo/?fbclid=IwAR2nzFJWv9bdTwz7Z9f4V1Up9C8NGsfATkuQFMi_XetKvpxT1vQbt8zaAUQ#pl/mediaitems/BJF/pub-pk_19_VIDEO

 

Oto jedna z metod nawoływania o pieniądze ukazująca chciwość Ciała Kierowniczego:

 

»Szczodry człowiek będzie błogosławiony« (...)

Ubezpieczenia i programy emerytalne. Ofiarodawca może upoważnić osobę prawną, którą posługują się Świadkowie Jehowy, do odbioru sumy ubezpieczenia na życie, kapitału zgromadzonego na indywidualnym koncie emerytalnym lub w ramach programu emerytalno-rentowego.

Rachunki bankowe. Środki zgromadzone na rachunkach bankowych można przekazać umową powiernictwa lub zapisać w testamencie osobie prawnej, którą posługują się Świadkowie Jehowy, zgodnie z miejscowymi uregulowaniami bankowymi.

Akcje i obligacje. Osobie prawnej, którą posługują się Świadkowie Jehowy, można je przekazać w formie darowizny lub zapisać w testamencie.

Nieruchomości. Wspomnianej osobie prawnej nieruchomość nadającą się do sprzedaży można przekazać od razu, a zamieszkaną — z zastrzeżeniem jej dożywotniego użytkowania.

Testamenty i powiernictwa. Osobie prawnej, którą posługują się Świadkowie Jehowy, nieruchomości lub pieniądze można zapisać w testamencie albo powierzyć w ramach umowy powiernictwa. W niektórych krajach taka darowizna stanowi podstawę do ubiegania się o ulgi podatkowe.

Powyższe formy wsparcia finansowego zazwyczaj wymagają od ofiarodawcy planowania. Żeby pomóc tym, którzy chcieliby wesprzeć w ten sposób ogólnoświatową działalność Świadków Jehowy, wydano po angielsku i hiszpańsku broszurę Jak wspierać finansowo ogólnoświatowe dzieło Królestwa. Zawiera ona informacje o różnych formach darowizn przekazywanych od razu lub odroczonych w czasie, takich jak zapis testamentowy. Informacje te mogą nie w pełni odpowiadać możliwościom w twoim kraju ze względu na różnice w prawie podatkowym lub innych przepisach. Wymienione formy składania datków pozwalają wielu osobom wspierać naszą ogólnoświatową działalność religijną i humanitarną, a jednocześnie optymalnie wykorzystywać przysługujące ulgi podatkowe.

Dodatkowe wskazówki można uzyskać, klikając link „Przekaż darowiznę na naszą ogólnoświatową działalność”, zamieszczony na dole każdej strony serwisu jw.org, lub kontaktując się z Biurem Oddziału nadzorującym dany kraj. Świadkowie Jehowy w Polsce ul. Warszawska 14; 05-830 Nadarzyn” (Strażnica listopad 2017 s. 19).

 

         W roku 2022 Ciało Kierownicze opublikowało zbiór różnych form wpłacania pieniędzy na rzecz Towarzystwa Strażnica. Ma to miejsce w artykule pt. Jak jest finansowana działalność Świadków Jehowy?

https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/faq/datki-ogolnoswiatowa-dzialalnosc-finansowanie/

 

         Zgarniają do kieszeni miliony dolarów – czy Ciało Kierownicze nie obraca też takimi kwotami?

 

„Nawet kaznodzieje telewizyjni wyciągają ręce po pieniądze, zgarniając do kieszeni miliony dolarów” (Wspaniały finał Objawienia bliski! 1993 s. 107).

 

„W XX wieku niektórzy kaznodzieje telewizyjni nagromadzili olbrzymie fortuny i bezwstydnie pławili się w zbytku (a nierzadko także w rozpuście) (porównaj Objawienie 18:3). Natomiast Badacze Pisma Świętego, znani obecnie jako Świadkowie Jehowy, poświęcali i w dalszym ciągu poświęcają wszystkie otrzymywane dobrowolne datki na organizowanie i rozwój dzieła głoszenia o ustanowionym Królestwie Jehowy” (Wspaniały finał Objawienia bliski! 1993 s. 70-71).

 

         Oto opis sprzedaży 37 nieruchomości w Brooklynie:

 

„Dnia 12 grudnia 2018 roku Świadkowie Jehowy sprzedali ostatnią nieruchomość będącą częścią ich dawnego Biura Głównego w Brooklynie. Działkę przy ulicy One York Street, znaną także pod nazwą Front Street 30, zakupiła firma Fortis Dumbo Acquisition, LLC. Od 2004 roku Świadkowie sprzedali 37 nieruchomości położonych w Brooklynie”.

https://www.jw.org/pl/wiadomosci/dla-mediow/regiony/usa/one-york-street-sprzedaz-20181213/

 

         Poniżej zaś informacja o kolejnych potrzebach dotyczących nieruchomości:

 

„Tak jak zapowiedział prorok Izajasz, w ziemskiej części organizacji Jehowy następuje bezprecedensowy wzrost (Iz 54:2). Dlatego tak bardzo potrzebujemy nowych Sal Królestwa, Sal Zgromadzeń i obiektów Betel. Te budynki wymagają regularnej konserwacji, a niektóre z nich po jakimś czasie trzeba wyremontować” (Chrześcijańskie życie i służba program zebrań wrzesień 2020 s. 7).

 

         Podajemy też spis nieruchomości do sprzedania, którymi dysponuje w imieniu Ciała Kierowniczego polskie Biuro Oddziału w Nadarzynie:

https://www.otodom.pl/pl/firmy/biura-nieruchomosci/kontakt-ds-nieruchomosci-ID2319286?estate=HOUSE&transaction=SELL&distanceRadius=0

https://web.archive.org/web/20200125083057/https://www.otodom.pl/shop/kontakt-ds-nieruchomsci-ID9JlQ/

 

Badawcze spojrzenie rządów na kaznodziejów – czy rządy nie patrzą też podejrzliwie na Ciało Kierownicze?

 

„Nie tylko kaznodzieje telewizyjni, ale nawet tradycyjne religie o umiarkowanych poglądach ściągają na siebie badawcze spojrzenie rządów, prywatnych instytucji kontrolnych oraz zwykłych ludzi” (Strażnica Nr 23, 1992 s. 26).

 

Czyżby ten tekst z roku 1992 był proroczy?

Właśnie od niedawna w Norwegii władze tego kraju pozbawiają organizację Świadków Jehowy pewnych praw i subwencji.

         W Rosji w roku 2017 pozbawiono Towarzystwo Strażnica majątku:

 

„W ostatnich latach Rosja ze swoimi sojusznikami również wtargnęła do »Pięknej Ziemi«. W roku 2017 wprowadziła zakaz działalności sług Jehowy i wtrąciła niektórych z nich do więzienia. Zdelegalizowała też nasze publikacje, w tym Przekład Nowego Świata. Ponadto przejęła obiekty Biura Oddziału oraz Sale Królestwa i Sale Zgromadzeń. Biorąc to pod uwagę, w roku 2018 Ciało Kierownicze doszło do wniosku, że Rosja i jej sojusznicy występują obecnie w roli króla północy” (Strażnica maj 2020 s. 14).

 

Zbawienie przez przyjęcie Jezusa – czy Ciało Kierownicze nie obiecuje tego samego za przyjęcie Jehowy?

 

Co należy czynić, by dostąpić zbawienia?

(...) Paweł nie nawracał ludzi w sposób praktykowany przez niektórych kaznodziejów telewizyjnych, oznajmiających: ‛Przyjmij teraz Jezusa, a zostaniesz na zawsze zbawiony’.” (Strażnica Nr 3, 1996 s. 6).

 

         Oto słowa Ciała Kierowniczego:

 

„Tymczasem »nadzieja wybawienia« stanowi podstawowy element prawdziwego wielbienia Boga. Dlaczego? Przede wszystkim wybawienie sług Jehowy wiąże się z Jego imieniem” (Strażnica Nr 11, 2000 s. 9-10).

 

         Dostosowano też Biblię Świadków Jehowy do ich potrzeb, wstawiając zamiast imienia „Pan” słowo „Jehowa”:

 

„Każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony” (Rz 10:13, PNŚ 2018).

 

Inne teksty o kaznodziejach telewizyjnych, do których mniej lub bardziej upodabniają się członkowie Ciała Kierowniczego

 

         Osoby znające członków Ciała Kierowniczego zapewne dopatrzą się w poniższych tekstach wielu podobieństw do kaznodziejów telewizyjnych:

 

„Kontrastuje to jaskrawo z wypadkami skandalicznego nadużywania ofiarowanych pieniędzy, o jakich ostatnio głośno w związku z pewnymi kaznodziejami telewizyjnymi” (Strażnica Nr 19, 1988 s. 12).

 

„Kaznodzieje telewizyjni w USA znani są z popisywania się bogactwem i z prowadzenia wystawnego życia” (Strażnica Nr 7, 1989 s. 6).

 

Proroctwo biblijne spełniające się na naszych oczach

(...) zachłanni kaznodzieje telewizyjni wyłudzają od ludzi miliony dolarów” (Biblia – słowo Boże czy ludzkie? 1992 s. 146).

 

„Czołowi duchowni bardzo często są bohaterami skandali obyczajowych. Nie dotyczy to wyłącznie kaznodziejów telewizyjnych czy księży katolickich” (Przebudźcie się! Nr 11, 1993 s. 30).

 

„Czy to w Watykanie, czy w amerykańskim imperium kaznodziejów telewizyjnych, czy też w egzotycznych świątyniach Wschodu – wszędzie tam Babilon Wielki gromadzi, a niekiedy i trwoni, bajeczne bogactwa” (Wspaniały finał Objawienia bliski! 1993 s. 244).

 

Komu jesteś oddany?

Pod wpływem porywających kazań niektórzy swymi ciężko zarobionymi pieniędzmi napełniają kieszenie kaznodziejów telewizyjnych, z oddaniem udzielając im szczerego poparcia” (Strażnica Nr 5, 1995 s. 9).

 

„Wielu czytelników ustrzegło się także pułapek zastawianych przez wyłudzających pieniądze kaznodziejów telewizyjnych” (Przebudźcie się! Nr 1, 1997 s. 8).

 

„Nowi ateiści roztaczają wizję świata pozbawionego religii – świata bez zamachowców-samobójców, wojen religijnych oraz kaznodziejów telewizyjnych wyłudzających pieniądze od swoich wiernych” (Przebudźcie się! listopad 2010 s. 6).

 

Czy znamy innych „wyłudzających pieniądze kaznodziejów telewizyjnych”?

 

         Ciało Kierownicze złożyło w roku 1995 takie oto oświadczenie:

 

Zgodnie z powyższym stanowiskiem Świadkowie Jehowy na łamach swoich publikacji nie dopraszają się o pieniądze. Zasada ta odnosi się zarówno do publikacji, jak i do zebrań. Ani w zborach, ani też na zgromadzeniach nie słychać żarliwych wezwań do płacenia składek. Nie chodzi się z tacą na datki, nie wręcza kopert na pieniądze, nie rozsyła się listów nagabujących współwyznawców o wsparcie finansowe” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 340).

 

Tymczasem od marca 2016 roku w każdym czasopiśmie Świadków Jehowy znajduje się nawoływanie typu „aby przekazać datek, wejdź na...”:

 

„Czasopismo to nie jest na sprzedaż. Publikowanie go wchodzi w zakres ogólnoświatowej biblijnej działalności edukacyjnej, wspieranej dobrowolnymi datkami. Aby przekazać datek, wejdź na www.jw.org” (Strażnica październik 2018 s. 2).

 

Ten proces postępował. W roku 2018 po raz pierwszy w polskiej Strażnicy pojawia się słowo „donate”:

 

Co możemy dać Jehowie? (...)

Prosty sposób składania datków online

ŁATWO ZNALEŹĆ

wpisz donate.jw.org w przeglądarce internetowej

na stronie głównej aplikacji JW Library® kliknij link »Darowizny«” (Strażnica listopad 2018 s. 32).

 

Od stycznia 2019 roku już na stałe pojawia się w Strażnicy odezwa:

 

„Aby przekazać datek, wejdź na donate.jw.org” (Strażnica styczeń 2019 s. 32).

 

         Na płytce Biblioteka Strażnicy także w dawniejszych publikacjach powstawiano ten komunikat, choć nie widniał on w oryginalnych wydaniach papierowych.

         W roku 2020 polecono wciągać w kwestie finansowania Towarzystwa Strażnica nawet „zainteresowanych”:

 

„Chcemy pomagać zainteresowanemu robić duchowe postępy (Efez. 4:13). Kiedy zgodził się na studium Biblii, być może przede wszystkim interesowało go to, jakie odniesie korzyści. Ale kiedy wzrośnie jego miłość do Jehowy, prawdopodobnie zacznie też myśleć o pomaganiu drugim, między innymi osobom już należącym do zboru (Mat. 22:37-39). W stosownym momencie bez wahania wspomnij, że możemy wspierać naszą działalność finansowo” (Strażnica styczeń 2020 s. 5).

 

Telewizja internetowa Świadków Jehowy i ich nowa forma wielbienia Boga

 

         Po kilkunastu latach krytyki „kaznodziejów telewizyjnych” Ciało Kierownicze podjęło inne działania.

         W roku 2014 Towarzystwo Strażnica wprowadziło nadawanie swoich audycji przez telewizję internetową, a oglądanie jego programów zaliczono do „wielbienia Boga”:

 

„Dnia 6 października 2014 roku na okres próbny uruchomiono w języku angielskim telewizję internetową JW Broadcasting. Od sierpnia 2015 roku nadawane materiały są tłumaczone na ponad 70 języków, żeby więcej braci i sióstr mogło odnosić duchowy pożytek” (Rocznik Świadków Jehowy 2016 s. 10).

 

„Wiele rodzin ogląda te programy w ramach wieczoru wielbienia Boga (Rocznik Świadków Jehowy 2016 s. 5).

 

         „Dzisiejszy wieczór zaliczam do najwspanialszych w życiu! Właśnie obejrzeliśmy z żoną audycję z maja 2015 roku w JW Broadcasting. Swojego szczęścia nie potrafię wyrazić słowami. To jeden z najcenniejszych prezentów, jakie kiedykolwiek otrzymałem od Jehowy. Dziękujemy Ciału Kierowniczemu oraz wszystkim braciom i siostrom, którzy ciężko pracowali nad tym znakomitym duchowym programem” (Rocznik Świadków Jehowy 2016 s. 14).

 

         „Uwielbiamy telewizję JW Broadcasting!” (Rocznik Świadków Jehowy 2016 s . 10 i 15).

 

         W Strażnicy na ilustracji ukazano, jak takie „wielbienie Boga” przez telewizję wygląda (patrz Strażnica marzec 2016 s. 17).

         W publikacjach zamieszczano pełne euforii pochwały dla tej telewizji:

 

JW Broadcasting ‘daje nam siłę i orzeźwienie!’” (Rocznik Świadków Jehowy 2017 s. 24).

 

         „Telewizja JW Broadcasting jest niesamowita” (Rocznik Świadków Jehowy 2017 s. 26).

 

„»Kiedy słucham członków Ciała Kierowniczego i ich pomocników, czuję, jakby Jehowa przemawiał do mnie w moim własnym pokoju« mówi Agatha, żona nadzorcy obwodu z Ghany” (Rocznik Świadków Jehowy 2017 s. 24-25).

 

         Oglądanie filmów zaliczono do „najważniejszych elementów” życia chrześcijańskiego i wymieniono tę czynność przed „studium Biblii”:

 

CHRZEŚCIJAŃSKI TRYB ŻYCIA (...) NAJWAŻNIEJSZE ELEMENTY: Filmy z telewizji JW Broadcasting i zborowe studium Biblii z udziałem obecnych” (Rocznik Świadków Jehowy 2017 s. 21).

 

         Sama strona internetowa Świadków Jehowy też jest „kochana” przez głosicieli, jak również Ciało Kierownicze i jego publikacje:

 

Kocham jw.org! Strona ta jest przyjazna użytkownikom i pobudziła mnie do okazywania większego zapału podczas studium osobistego oraz w służbie kaznodziejskiej” (Rocznik Świadków Jehowy 2014 s. 15).

 

Kocham Was i dziękuję za wszystkie wysiłki, na jakie się zdobywacie” (Rocznik Świadków Jehowy 2014 s. 15).

 

         Wprowadzenie telewizji Ciała Kierowniczego stało się pretekstem do zmniejszenia „ilości materiałów ukazujących się w formie drukowanej i elektronicznej”:

 

„Dlatego niedawno podjęto decyzję o zmniejszeniu ilości materiałów ukazujących się w formie drukowanej i elektronicznej. Na przykład zrezygnowano z dalszego wydawania Rocznika Świadków Jehowy, ponieważ wiele budujących przeżyć jest zamieszczanych w serwisie internetowym jw.org® oraz w comiesięcznych audycjach w telewizji JW Broadcasting®” (Strażnica maj 2019 s. 26-27).

 

         Niestety z powodu zaprzestania wydawania po roku 2017 wspomnianego powyżej Rocznika Świadków Jehowy zostaliśmy pozbawieni kolejnych entuzjastycznych informacji o telewidzach i telewizji Ciała Kierowniczego.

         Jednak to nie wszystko. Na spotkaniu statutowym Towarzystwa Strażnica w październiku 2019 roku zapowiedziano wielką inwestycję budowlaną – ‘Hollywood’ Świadków Jehowy:

 

Plany nowego projektu budowlanego | Film

Ten film zawierał informację o tym, że Świadkowie Jehowy planują umieścić całą produkcję materiałów audio-wideo w nowym obiekcie, który powstanie w miejscowości Ramapo (stan Nowy Jork). Działka znajduje się około trzech kilometrów od Biura Głównego w Warwick. Budowa ma się rozpocząć w 2022, a zakończyć w grudniu 2026 roku. W okresie największego natężenia prac budowlanych projekt będzie szacunkowo wymagał udziału 1500 ochotników dziennie. (...)

Wizualizacja nowego obiektu Betel, który powstanie w Ramapo (stan Nowy Jork). Znajdą się w nim studia nagraniowe, biura, mieszkania i przestrzeń dla zwiedzających”.

https://www.jw.org/pl/wiadomosci/jw/region/swiat/Zgromadzenie-statutowe-w-roku-2019-streszczenie-programu/

 

         O tym przedsięwzięciu zdawkowo wspominał jeden z przywołanych wcześniej cytatów.

         W związku z tą inwestycją znów rozpoczęto nawoływać o szczodre datki i zaangażowanie się w budowę:

 

OBEJRZYJ FILM PLANUJEMY NOWĄ BUDOWĘ (FRAGMENT), A NASTĘPNIE ODPOWIEDZ NA PYTANIA:

• Jaki niespotykany wzrost produkcji filmów nastąpił od roku 2014?

• Jaki projekt został zaplanowany w związku z coraz większym zapotrzebowaniem na filmy i w jakim okresie będzie on zrealizowany?

• Jaka pomoc ochotników będzie potrzebna?

• Dlaczego osoby, które chcą pomóc przy budowie w Ramapo, powinny wypełnić wniosek DC-50 i wziąć udział w miejscowej inwestycji LDPB?

• Co wskazuje na to, że Jehowa kieruje tym przedsięwzięciem?

• Jak możesz wspierać budowę w Ramapo, nawet jeśli sam nie weźmiesz w niej udziału?” (Chrześcijańskie życie i służba program zebrań wrzesień 2020 s. 7).

 

         W grudniu 2022 roku mają się rozpocząć pierwsze prace w Ramapo:

 

Budowa w Ramapo

Władze miasta zatwierdzają zmieniony plan zagospodarowania terenu; czekamy na pozwolenie na budowę

https://www.jw.org/pl/wiadomosci/jw/region/swiat/W%C5%82adze-miasta-zatwierdzaj%C4%85-zmieniony-plan-zagospodarowania-terenu-czekamy-na-pozwolenie-na-budow%C4%99/

 

         Strach Ciała Kierowniczego przed ‘telewizyjnymi odstępcami’ i osobami „krytycznie nastawionymi”

 

         Pomimo że Ciało Kierownicze rozwija działalność telewizyjną i internetową, to jednak bardzo obawia się osób wykluczonych ze zborów. Co jakiś czas ostrzega przed występami medialnymi odstępców, a także przed osobami „krytycznie nastawionymi”. Świadkowie Jehowy straszeni są szatanem, który podobno szczególnie wspomaga powyższe grupy:

 

„Z czym się wiąże unikanie fałszywych nauczycieli? Nie przyjmujemy ich w naszych domach ani ich nie pozdrawiamy. Nie czytamy ich literatury, nie oglądamy programów telewizyjnych z ich udziałem, nie przeglądamy ich stron internetowych ani nie dodajemy komentarzy na ich blogach” (Strażnica 15.07 2011 s. 16).

 

„Nie przyjmują ich w swoich domach ani ich nie pozdrawiają (Rzym. 16:17; 2 Jana 9-11). Nie czytają literatury odstępców, nie oglądają programów telewizyjnych z ich udziałem ani nie przeglądają ich stron internetowych” (Strażnica 15.08 2011 s. 32).

 

„Szatan, »ojciec kłamstwa«, posługuje się ludźmi będącymi pod jego wpływem, żeby szerzyć kłamstwana temat Jehowy oraz naszych braci i sióstr (...). Odstępcy wypaczają fakty dotyczące organizacji Jehowy i upowszechniają te oszczerstwa, posługując się internetem, telewizją i innymi środkami masowego przekazu. (...) Co powinniśmy zrobić, jeśli ktoś zaczyna nam przekazywać takie informacje? Nie powinniśmy ich słuchać. Dlaczego? Ponieważ wierzymy Jehowie i ufamy naszym braciom. Unikamy jakiegokolwiek kontaktu z odstępcami. Nie pozwalamy, żeby cokolwiek – w tym nasza ciekawość – skłoniło nas do wdania się z nimi w dyskusję. (...) Czy odrzucałeś chęć słuchania tego, co mówią odstępcy, lub dyskutowania z nimi?” (Strażnica listopad 2019 s. 15-16).

 

Kiedy w telewizji przedstawiane są doniesienia o odstępcach szerzących kłamstwa na temat Świadków Jehowy, rodzina Świadków od razu wyłącza telewizor” (Strażnica listopad 2019 s. 19, patrz ilustracja s. 17).

 

         „Żeby w razie konieczności mogli szybko opuścić zagrożone miejsce. Tak samo my musimy zawczasu przygotować się do »ewakuacji« na wypadek, gdybyśmy podczas korzystania z internetu, oglądania filmu czy jakiegoś programu w telewizji natknęli się na (...) materiały odstępców. Jeśli wcześniej zaplanujemy, co zrobimy w takiej sytuacji, to zadziałamy natychmiast. Dzięki temu uchronimy się przed duchową szkodą i zachowamy czystość w oczach Jehowy” (Strażnica wrzesień 2020 s. 30).

 

„Odstępcy wypaczają fakty dotyczące organizacji Jehowy i upowszechniają te oszczerstwa, posługując się internetem, telewizją i innymi środkami masowego przekazu. Ich kłamstwa można zaliczyć do »płonących strzał« Szatana. Co powinniśmy zrobić, jeśli ktoś zaczyna nam przekazywać takie informacje? Nie powinniśmy ich słuchać” (Codzienne badanie Pism 2021, tekst na 24 maja).

 

Co jest problemem w naszych czasach? Zdarza się, że jakiś dobrze znany Świadek porzuca prawdę, staje się odstępcą i próbuje pociągnąć za sobą innych. Za pośrednictwem mediów i internetu zaczyna rozpowszechniać o Świadkach Jehowy negatywne informacje, półprawdy, a nawet jawne kłamstwa. Ale szczere osoby nie dają się wprowadzić w błąd” (Strażnica maj 2021 s. 12-13).

 

„Powinniśmy z wyprzedzeniem zaplanować, jak zareagujemy, gdybyśmy podczas korzystania z internetu, oglądania filmu czy jakiegoś programu w telewizji natknęli się na (...) materiały odstępców. Jeśli wcześniej przygotujemy plan na wypadek takiej sytuacji, to zadziałamy natychmiast” (Codzienne badanie Pism 2022 s. 46).

 

         Tekst powyższy z roku 2021 powtórzono w publikacji na rok 2023:

 

„Czy w naszych czasach istnieje podobny problem? Zdarza się, że jakiś dobrze znany Świadek porzuca prawdę, staje się odstępcą i próbuje pociągnąć za sobą innych. Za pośrednictwem mediów i internetu zaczyna rozpowszechniać o Świadkach Jehowy negatywne informacje, półprawdy, a nawet jawne kłamstwa. Ale szczere osoby nie dają się wprowadzić w błąd. Wiedzą, że coś takiego zostało przepowiedziane w Biblii” (Codzienne badanie Pism 2023 s. 47).

 

         Dodajmy, że co najmniej od roku 1954 Towarzystwo Strażnica nie zaleca by jego członkowie brali udział w dyskusjach telewizyjnych, tym bardziej, że mogliby spotkać się w nich z odstępcami:

 

Pogląd Towarzystwa na dyskusje publiczne

Ponieważ jesteśmy świadkami Jehowy, więc naszym naturalnym pragnieniem jest ogłaszanie dobrej nowiny o Królestwie oraz dawanie świadectwa o Jehowie i Jego spisanym Słowie. Dlatego też udzielenie niekiedy wywiadu dla radia lub telewizji w celu poinformowania ludzi o naszych wierzeniach nie jest sprzeczne z taktyką Towarzystwa. Niekiedy można się nawet zgodzić na wygłoszenie przemówienia do członków jakiegoś ugrupowania religijnego. Gdy jednak chodzi o dyskusję, to sprawa przedstawia się inaczej.

Swego czasu w angielskiej Służbie Królestwa było powiedziane: »Nie możemy przyjąć zaproszenia do udziału w jakimś programie przeprowadzonym w formie dyskusji z inną organizacją, nawet tą, która by nas zapraszała«. Dlaczego Towarzystwo nie zaleca udziału w dyskusjach publicznych? Powody podał już kiedyś brat Russell, który uczestniczył w wielu dyskusjach. W Roczniku świadków Jehowy na rok 1975 na stronie 55 i 56 czytamy na ten temat: »Sam Russell. nie lubił dyskusji, gdyż dobrze znał ich ujemne strony dla chrześcijan: W Strażnicy /ang./ z l maja 1915 roku można było znaleźć między innymi wyjaśnienie, że ‘kto jest w prawdzie, tego, obowiązuje Złota Reguła, a jego argumenty muszą być absolutnie uczciwe, podczas gdy strona przeciwna zazwyczaj nie narzuca sobie żadnych ograniczeń’«. Russell pisał: »Uważa się za dozwolone wszelkie argumenty bez względu na kontekst, bez względu na Złotą Regułę i wszystko inne (...). Wydawca niniejszego czasopisma nie widzi potrzeby wdawania się w dyskusje. Nie jest zwolennikiem prowadzenia dyskusji, gdyż jego zdaniem rzadko przynoszą one coś dobrego, a często zarówno u przemawiających, jak i u słuchaczy wywołują gniew, złośliwość, rozgoryczenie itp.« Interesująca jest również wypowiedź zamieszczona w Strażnicy angielskiej z 15 sierpnia 1954 roku: »Ludzie przysłuchujący się dyskusji nie zawsze gotowi są przytaknąć prawdzie. Tłum nie zawsze reaguje rozsądnie. Raczej daje się zwieść zarozumiałemu krasomówstwu, które trafia nie tyle do rozsądku, co do uczuć. Podczas dyskusji przedstawia się tyleż pojęć błędnych co prawdziwych a wskutek odwoływania się do uczuć i do osobistych uprzedzeń liczni słuchacze w końcu opowiadają się po stronie błędu«.

Dobrze jest pamiętać, że chcąc znaleźć prawdę, niekoniecznie trzeba przysłuchiwać się dyskusji. Przypomnijcie sobie, jak to było w waszym wypadku. Czy do stanięcia po stronie prawdy potrzebna wam była obecność na dyskusji? Czy studiowanie Biblii w gronie rodziny nie jest ·najskuteczniejszym sposobem pomagania ludziom o szczerych sercach w odróżnieniu prawdy od fałszu? Taki jest pogląd Towarzystwa na sprawę dyskusji publicznych. Jeżeli ktoś wbrew tym wytycznym Towarzystwa dojdzie do wniosku, że może wziąć udział w dyskusji publicznej, to sam musi decydować i potem ponieść ewentualne konsekwencje takiego postępowania, gdyby przyniosło ujmę Towarzystwu i jego chrześcijańskim braciom” (Służba Królestwa Nr 7, 1975 s. 8). Patrz też ang. Strażnica 15.08 1854 s. 510-511.

 

         Widzimy z powyższego, że początkowo Towarzystwo Strażnica nauczało, że przez telewizję, jako jeden z wynalazków potwierdzających niewidzialny powrót Chrystusa w roku 1874, przemawiać mieli patriarchowie. Tak nauczano w latach 30. XX wieku. Później na długie lata zarzucono wszelkie oczekiwania z tym związane. W latach 80. XX wieku rozpoczęto nagonkę na kaznodziejów telewizyjnych. Z czasem wiele z zarzutów można było w odnieść do członków Ciała Kierowniczego. W roku 2014 Ciało Kierownicze Świadków Jehowy utworzyło swoją telewizję JW Broadcasting. Od tego momentu oglądanie jej stało się jedną z form „wielbienia Boga”. Działalność telewizyjna jest przez Towarzystwo Strażnica rozszerzana, czego zwieńczeniem ma być budowa (w latach 2022-2026) obiektów przeznaczonych do produkcji materiałów audio-wideo w Ramapo. Po wprowadzeniu stojaków z literaturą i uruchomieniu telewizji Świadkowie Jehowy coraz rzadziej widywani są u naszych drzwi. Czy tak już pozostanie na zawsze?

         A może w przypadku telewizji, jak i wcześniej radia, Ciało Kierownicze dojdzie kiedyś znów do wniosku, że „osobiste rozmowy z ludźmi w ich domach są o wiele skuteczniejsze”?

         Na zakończenie zaznaczamy, że tematykę związaną z Ciałem Kierowniczym opisaliśmy niedawno w tym oto artykule: Czy w ostatnich latach szczególnie rozwija się ‘kult’ Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy?

 

         Składam podziękowanie J. Romanowskiemu i K. Kozakowi za pomoc w tworzeniu tego tekstu.

 

Zgłoś artykuł

Uwaga, w większości przypadków my nie udzielamy odpowiedzi na niniejsze wiadomości a w niektórych przypadkach nie czytamy ich w całości

Komentarze są zablokowane